Úvod » Doporučujeme » Macháček

Macháček

Tuto legendární českou alkoholovou hru s kostkami hráváli již vaši rodiče a prarodiče. Zahrajte si ji i Vy.

Co k tomu potřebujeme?

  • dvě hrací kostky

Pravidla

Hráč vezme obě kostky a hodí je tak, aby ostatní neviděli, co padlo. Sám se podívá na kostky a nahlásí hodnotu. Hodnotu může nahlásit jakou chce – to co mu padlo na kostkách nebo i vymyšlenou – ale musí být vždy větší než hodnota hlášená předcházejícím hráčem. (Samozřejmě pokud začíná, tak nemusí).

Hráč hrající po něm má teď možnost mu buď věřit, vzít kostky a házet dál nebo mu nevěřit. V případě, že nevěří, musí mu předchozí hráč kostky ukázat. Pokud hráč blafoval, tak prohrál. Pokud ne, tak prohrál ten nevěřící.

Ten co prohrál musí vypít předem dohodnuté množství alkoholu a to do té doby než na něj přijde znovu s házením řada. Tady si dovolím poznamenat drobnou radu – nepřehánějte to s množství, protože u malého počtu hráčů se prohrává každou chvíli. Hru znovu začíná hráč, který byl na řadě.

Co se týče posuzování hozených hodnot tak jsou tři skupiny hodnot. První skupinou je číselná hodnota. Každá z kostek představuje jednu číslici z čísla. Tj. pokud vám padně třeba 3 a 1, tak můžete hlásit 13 nebo 31. Druhou skupinou jsou tzv. indiáni. Pokud vám padnou dvě stejné číslice, tak hlásíte příslušný počet indiánů. Tj. pokud vám padnou dvě dvojky, hlásíte 2 indiány. (Indiáni jsou víc než číselná hodnota). Poslední nejvyšší hodnotou je Macháček. Macháčka reprezentují hodnoty 1 a 2. Macháčka nelze nijak přebít.

Zkoušeli jste tuto hru? Zanechte komentář, jak se Vám líbila.


titulní foto – (c) Muži v naději – Falcon

Mrkněte taky na tohle

Silvestrovský speciál

Silvestr je tu milý alkohráči. Zpříjemněte si tento poslední den  v roce pořádnou náloží výběrových …

3 koment

  1. Vynikající, i bez alkoholu hrajeme již druhou generaci

  2. Macháček se dá „přebít“ (dorovnat) pouze macháčkem, ale to je velice malá pravděpodobnost.

    A u číselných kombinací, od toho co mě to učil a od té doby tak hrajeme, že číselná kombinace jsou větší čísla 10tky a menší jednotky 1 a 3 = 31 / nikoliv 13.

    Ale záleží na každém hráči

    Tato varianta je těžší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.